• Ul. Waryńskiego 6, Radom

Okulary do pomieszczeń, inaczej okulary biurowe – co to takiego?

okulary biurowe

Wykonujesz pracę podczas której korzystasz jednocześnie z komputera i dokumentów? Używasz wtedy okularów do czytania, jednak czujesz, że ich zasięg jest dla Ciebie niewystarczający? Chciałbyś bez ich zdejmowania widzieć doskonale nie tylko ten dokument, który trzymasz w dłoniach, ale także komputer, kubek stojący na biurku czy osobę która wejdzie do pomieszczenia? Jeżeli na większość z tych pytań odpowiedziałeś: TAK, to okulary biurowe są tym czego właśnie potrzebujesz.

Czym są okulary biurowe?

Okulary biurowe, znane są również jako okulary do pomieszczeń, czy też okulary do pracy w bliży i odległościach pośrednich. Zostały zaprojektowane tak, aby ich użytkownik pracując w małym pomieszczeniu miał płynne przejście mocy od 40 cm do 2-4 m. Dzięki takiemu rozwiązaniu znika potrzeba używania dwóch par okularów.

Jak działają okulary biurowe i czym różnią się od okularów do czytania?

Okulary do czytania pozwalają patrzeć na odległości bliskie tj. do 40 cm. Zasięg widzenia w takich okularach wystarcza na wyciągnięcie ręki, ponieważ w takiej odległości zazwyczaj czytamy. W związku z tym, w okularach do bliży nie zobaczymy wyraźnie komputera, który najczęściej znajduje się w dalszej odległości, tj. około 70 cm od oczu. W odpowiedzi na potrzeby dzisiejszego cyfrowego świata powstały okulary biurowe. Dolna część takiej soczewki okularowej nie różni się niczym od opisanej na początku soczewki do bliży, natomiast górna część odpowiada za widzenie w odległościach pośrednich. W zależności od konstrukcji pozwala wyraźnie zobaczyć przedmiot oddalony nawet o 2 metry. Przejście między obszarami widzenia jest niewidoczne, soczewka niczym nie różni się od zwykłej soczewki jednoogniskowej.

Zalety biurówek

Szkła okularowe biurowe sprawdzą się u osób oczekujących od soczewek najwyższej jakości widzenia na odległości bliskie i pośrednie, ponieważ zapewniają odpowiednio szerokie pola widzenia właśnie w tych obszarach. Zostały zaprojektowane z uwzględnieniem ergonomii pracy przy komputerze, a to przekłada się na uzyskanie największej wygody oraz naturalnej i komfortowej pozycji głowy oraz ciała podczas pracy. Co więcej, zapewniają perfekcyjne widzenie podczas odpoczynku np. z książką oraz umożliwiają wygodne korzystane ze smartfona. Soczewki okularowe biurowe gwarantują doskonałą jakość widzenia w pomieszczeniach, dzięki czemu użytkownicy zyskują pełną swobodę poruszania się np. po biurze i nie muszą zdejmować okularów. Na rynku dostępnych jest wiele konstrukcji, które dopasowuje się odpowiednio do potrzeb użytkownika oraz charakteru wykonywanych przez niego czynności. Warto zwrócić uwagę na to, że dobrze dobrana konstrukcja soczewki biurowej ma wpływ na wygodę pracy, a to z kolei przekłada się na jej wydajność oraz efektywność.

Dla kogo jeszcze dedykowane są soczewki biurowe?

W zależności od dobranej konstrukcji szkieł biurowych sprawdzą się one również w innych sytuacjach, które wymagają perfekcyjnego widzenia na odległości bliskie i pośrednie. Z takiego rozwiązania korzystają także stomatolodzy i inni pracownicy zawodów medycznych, osoby prowadzące szkolenia, artyści, pracownicy budowlani. Coraz częściej soczewka biurowa staje się podstawowym rozwiązaniem i wypiera standardowe jednoogniskowe okulary do czytania. Należy pamiętać, że w okularach biurowych nie można prowadzić auta i patrzeć do dali.

Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl