• Ul. Waryńskiego 6, Radom

Okulista dziecięcy

Okulista dziecięcy

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ W SZKOŁACH

JESTEŚMY ORGANIZATOREM KAMPANII EDUKACYJNEJ

Pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia zorganizowaliśmy kampanię pt. “Wykryj i spowolnij wadę wzroku u dziecka”. Do programu dołączyły wszystkie szkoły podstawowe w Radomiu.

Nauczyciele

Przeprowadziliśmy szkolenie z lekarzem okulistą w zakresie rozpoznawania objawów krótkowzroczności u dzieci

Materiały edukacyjne dla rodziców

Przygotowaliśmy materiały edukacyjne dla rodziców dzieci klas 1-3 wszystkich radomskich szkół podstawowych

WCZESNE WYKRYWANIE WADY WZROKU

JAKIE SĄ ZAGROŻENIA WADY WZROKU DLA ZDROWIA?

W badaniu z 2021 roku pt. “Wzrok dzieci po pandemii” ustalono, że 47 % polskich dzieci ma zdiagnozowaną wadę wzroku. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport dotyczący prognoz rozwoju krótkowzroczności i wynika z niego ze do 2050 roku ponad połowa całej populacji będzie krótkowzroczna.

Do gabinetów okulistycznych, obecnie bardzo często trafiają dzieci z dużymi wadami wzroku na poziomie -2 dioptrii, które nie były wcześniej zdiagnozowane. Krótkowzroczność na poziomie wczesnego dzieciństwa oznacza bardzo duży przyrost wady do 21 roku życia na poziomie ok. -10 dioptrii.

Krótkowzroczność na poziomie -3.25D/-5.25D to wzrost prawdopodobieństwa rozwoju chorób powodujących trwałą nieuleczalną ślepotę np. zwyrodnienia plamki x10, odwarstwienia siatkówki x9. Rośnie również ryzyko zaćmy i jaskry x3. Kiedy wada wzroku jest na poziomie -7 D i więcej to wzrost prawdopodobieństwa rozwoju zwyrodnienia plamki x127, a odwarstwienia siatkówki x44.

Wykonując co roku badania kontrolne u okulisty każdego dziecka w trakcie nauki szkolnej. Nawet jeśli dziecko nie ma zdiagnozowanej wady wzroku, prawdopodobieństwo jej wystąpienia wynosi 50%. Wczesne wykrycie wady i wdrożenie leczenia pozwala uniknąć dużej wady w dorosłości.

CYWILIZACYJNE CZYNNIKI RYZYKA

PRZYCZYNY ROZWOJU KRÓTKOWZROCZNOŚCI?

Na rozwój krótkowzroczności mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, które zaburzają prawidłowy rozwój oka:

Genetyka

Jeśli jeden lub oboje rodziców są krótkowidzami, to prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady u potomstwa jest większe. Naukowcy zidentyfikowali ponad 200 genów, które mogą odpowiadać za rozwój krótkowzroczności.

Ekrany i dużo patrzenia do bliży

Skupianie wzroku na obiektach, które są blisko nas może powodować rozwój krótkowzroczności. Eksperci alarmują, że wada jest diagnozowana u coraz młodszych pacjentów, a z powodu nadmiernego korzystania z ekranów komputerów i urządzeń mobilnych, tempo pogarszania się kondycji wzroku dzieci może przyspieszyć.

Brak aktywności na zewnątrz

Zapewnienie dziecku regularnego spędzania czasu na dworze może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia wady lub spowolnić jej progresję. Naturalne światło oraz patrzenie w dal hamują wzrost gałki ocznej, a tym samym rozwój krótkowzroczności. Należy jednak pamiętać o jednoczesnym zabezpieczaniu oczu przed promieniami UV!

WADY WZROKU U DZIECI

JAKIE SĄ PIERWSZE OBJAWY KRÓTKOWZROCZNOŚCI?

Dzieci często nie mają świadomości własnej wady wzroku i mogą nie zgłaszać problemów z widzeniem. Nie mając punktu odniesienia, nie wiedzą, że można widzieć lepiej. Dlatego tak kluczowa jest świadomość nauczycieli i rodziców jakie są pierwsze objawy.

  • w szkole siada coraz bliżej tablicy,
  • w domu siada coraz bliżej ekranu,
  • trzyma książkę blisko oczu,
  • podczas czytania wodzi palcem po
    słowach,
  • narzeka na bóle głowy, migreny,
    zmęczenie oczu,
  • często pociera oczy,
  • mruży oczy patrząc w dal,
  • ma problemy z koncentracją,
  • obraca głowę tak, aby używać tylko
    jednego oka,
  • ma okresowe dwojenie obrazu lub
    „ucieka“ mu jedno oko,
  • jest zamknięte w sobie, boi się „obcych”,
  • podchodzi z rezerwą nawet do znanych
    osób aż do momentu aż będzie bardzo
    blisko nich,
  • nie okazuje radości z wizyty członków
    rodziny, aż do momentu gdy będą
    bardzo blisko,
  • bardziej reaguje na głos osoby znajomej
    niż na jego wygląd.

PROFILAKTYCZNE BADANIA WZROKU

KIEDY I GDZIE BADAĆ WZROK DZIECKA?

Wczesne wykrycie wady wzroku zapewnia nam bardzo duże szanse na zatrzymanie jej rozwoju lub spowolnienie, dlatego kluczowe jest wykonywanie badań profilaktycznych. Nawet jeśli dziecko nie ma zdiagnozowanej wady wzroku, prawdopodobieństwo jej wystąpienia wynosi 50%.

Dzieci poniżej 7 roku życia

Od razu po urodzeniu. 4-6 miesięcy po urodzeniu. W wieku 9 miesięcy (około roku), zwłaszcza jeżeli wcześniejsze badania wskazały, że dziecko znajduje się w grupie objętej ryzykiem ujawnienia się wady wzroku lub innych zaburzeń widzenia. W wieku około 3 lat.

Dzieci w wieku szkolnym

Powinny być badanie przy rozpoczęciu nauki i w każdym kolejnym roku jej trwania.

Okulista czy optometrysta?

Odpowiednią osobą u której powinniśmy wykonywać badania kontrolne dzieci jest okulista, ponieważ tylko okulista ma możliwość zapuszczenia kropel porażających akomodacje. Badanie to (tzw. “badanie po kroplach”) jest bardzo ważne w przypadku dzieci z krótkowzrocznością. Akomodacja i jej napięcie prowadzi u tych dzieci do wykazywania w standardowych badaniach wzroku czy podczas wstępnego badania „komputerowego” (czyli badania autorefraktometrem), większych wartości korekcji niż ma to rzeczywiście miejsce. Porażenie akomodacji pozwala zminimalizować ryzyko przekorygowania, by nie zastosować za dużej korekcji w stosunku do tego, czego dziecko faktycznie potrzebuje oraz by nie przepisywać okularów tam, gdzie nie jest to konieczne.

ZDROWE NAWYKI WZROKOWE

JAK ZAPOBIEGAĆ ROZWOJOWI KRÓTKOWZROCZNOŚCI?

Okulista dziecięcy wraz z rodzicami może przeciwdziałać krótkowzroczności u dzieci. Zwracaj uwagę na higienę korzystania z ekranów swojego dziecka. Czas spędzony przed ekranem poza nauką zdalną nie powinien przekraczać 2h.

Więcej czasu na dworze

Badania pokazują, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu przez co najmniej 2 godziny dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia krótkowzroczności i jej progresji.

Przerwy przy ekranach

Przypominaj dziecku, aby robiło przerwy co 20 min, jeżeli spędza intensywny czas przed ekranem lub wykonuje inne czynności wymagające wzmożonego wysiłku wzrokowego w bliży.

Prawidłowe odległości i oświetlenie

Zadbaj o dobre oświetlenie, pozycje oraz odległości od ekranów przy pracy do bliży. Pamiętaj, że im większy ekran i dalej oddalony tym lepiej dla oka.

Szacuje się, że do 2050 roku 5 miliardów ludzi, będzie dotkniętych krótkowzrocznością, a wzrost wady o 1 dioptrię zwiększa ryzyko chorób okulistycznych o 58%

SZKŁA KOREKCYJNE MiYOSMART

WYKRYTO WADĘ WZROKU U DZIECKA CO DALEJ?

Krótkowzroczność należy leczyć zaraz po diagnozie. Niestety wady krótkowzrocznej nie można cofnąć ale istnieje kilka metod jej spowalniania lub zatrzymania. Nasze doświadczenie pokazuje że najlepsze rezultaty dają soczewki okularowe MiYOSMART, które zostały opracowane specjalnie dla dzieci. Są to jedyne soczewki na rynku, których skuteczność potwierdzono badaniami klinicznymi.

60 %

spowolnienie rozrostu wady

Badania kliniczne wykazały, że codzienne stosowanie soczewek okularowych MiYo Smart spowalnia progresję krótkowzroczności o minimum 60% u 79% grupy badanej w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych.

21 %

zatrzymanie wady

Badania kliniczne wykazały, że codzienne stosowanie soczewek okularowych MiYo Smart zatrzymało rozrost wady wzroku u 21% badanych dzieci, w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych.

Okulista dziecięcy

Okulista dziecięcy przyjmuje dzieci od 7 roku życia i diagnozuje choroby oczu oraz wady wzroku

Krótkowzroczność u dzieci

Leczymy krótkowzroczność u dzieci od 7 roku życia za pomocą soczewek MiYo Smart

Nadwzroczność u dzieci

Monitorujemy nadwzroczność u dzieci i jeśli jest taka potrzeba korygujemy ją za pomocą okularów korekcyjnych

Jesteśmy certyfikowanym gabinetem okulistycznym leczącym krótkowzroczność u dzieci i młodzieży za pomocą soczewek MiYo Smart

okulista dzieciecy radom

BADANIA OKULISTYCZNE DLA DZIECI

PRZYCHODNIA OKULISTA DZIECIĘCY

Okulista dziecięcy w naszej klinice przyjmuje dzieci i młodzież od 7 roku życia. Specjalizujemy się w prowadzeniu krótkowzroczności u dzieci. Na każdej wizycie stosujemy atropinizację w celu weryfikacji wady wzroku u dzieci i przeprowadzenia koniecznych badań okulistycznych. Nie prowadzimy diagnostyki i terapii choroby zezowej u dzieci.

Wizyty trwają ok. 45 minut, młodzi pacjenci mają czas na adaptację i spokojny przebieg wizyty. Szczególnie dbamy o komfort  najmłodszych pacjentów, dzięki temu budując pozytywne doświadczenia z wizytą u okulisty.

UMÓW KONSULTACJĘ

Szukasz okulisty dziecięcego, ale chcesz dowiedzieć się więcej? ZAPYTAJ NAS
797 553 780

Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl

RODZAJE WAD WZROKU U DZIECI

RODZAJE WAD WZROKU U DZIECI i MŁODZIEŻY

Krótkowzroczność to wada wzroku związana z pogorszeniem widzenia do dali. Pojawia się we wczesnym dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Przyczyną pojawiania się krótkowzroczności mogą być czynniki genetyczne oraz środowiskowe (dużo patrzenia do bliży i korzystanie z ekranów). Objawy krótkowzroczności:

  • Mrużenie oczu
  • Przysuwanie do telewizora
  • Trudność w koncentracji
  • Zbliżanie do obiektów
  • Trudności z czytaniem z daleka
  • Krótkowzroczność nie powoduje trudności z widzeniem do bliży np. z czytaniem z bliska.

Nadwzroczność to wada wzroku, która u dzieci jest w większości fizjologiczna. Mianowicie dziecko rodzi się z nadwzrocznością rzędu +16/+18 dioptrii, dlatego do okresu dojrzewania dziecko powinno być nadwzroczne. Najczęściej nadwzroczność nie powoduje problemów z widzeniem, choć czasami mogą pojawić następujące objawy wymagające konsultacji z okulistą:

  • Problemy z czytaniem
  • Bóle oczu przy patrzeniu do bliży
  • Problemy z ostrością przy patrzeniu do bliży
  • Przy bardzo dużych wadach i osłbionej akomodacji, może wystąpić pogorszenie widzenia do dali

Krótkowzroczności wymaga korekcji okularowej do dali, natomiast w celu zatrzymania lub spowolnienia rozrostu wady u dzieci i młodzieży rekomendujemy stosowanie soczewek okularowych MiYo Smart marki Hoya. W nadwzroczności stosujemy okulary korekcyjne w celu poprawy ostrości widzenia. Niestety nie ma na rynku produktów, które wyleczą nadwzroczność lub krótkowzroczność.

      okulary miyosmart