• Ul. Waryńskiego 6, Radom

Wpływ cukrzycy na wzrok

okulary do czytania radom

Cukrzyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych, nazywana bywa nawet „plagą XXI wieku”. Dotyka zarówno ludzi młodych – wówczas mamy do czynienia z cukrzycą typu pierwszego jak również ludzi starszych – chorujących na cukrzycę typu drugiego. Mimo, iż mechanizm powstawanie obu tych typów jest nieco inny, to ich wspólna cechą jest uszkadzanie bardzo wielu układów w naszym organizmie, w tym między innymi w narządzie wzroku. Dalszego cukrzyca jest tak groźna dla naszych oczu?

W przebiegu cukrzycy dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, w tym bardzo cienkich tętniczek, które dostarczają krew do siatkówki oka. Siatkówka jest to cieniutka błonka wyścielająca oko od środka i działająca niczym klisza fotograficzna – odbiera obraz wpadający do oka, przetwarza i przekazuje dalej do mózgu.

Zagrożenia dla oka

Gdy naczynia nie są w stanie dostarczyć tlenu do siatkówki, jej komórki zaczynają się „dusić” i przestają prawidłowo funkcjonować – zaczynamy gorzej widzieć. Na domiar złego oko próbuje poprawić swoja sytuację poprzez wytworzenie nowych naczyń, które niestety maja nieprawidłową budowę i zamiast poprawić tylko pogarszają sytuację. Z biegiem czasu owe nieprawidłowe naczynia rozrastają się coraz bardziej, aż w końcu dochodzi do całkowitego zniszczenia siatkówki i w konsekwencji ślepoty.

Dwa elementy maja decydujący wpływ na ryzyko uszkodzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy. Pierwszy z nich to czas trwania cukrzycy – wśród pacjentów chorujących od 30 lat, aż 90 procent ma zmiany cukrzycowe, czyli na 10 chorych tylko jeden będzie miał prawidłową siatkówkę. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, gdyż początek choroby wystepuje u nich w bardzo młodym wieku. Drugim ważnym czynnikiem jest utrzymywanie jak najlepszych wartości cukru (czyli glikemii) we krwi.

Jak temu zapobiec?

Najważniejsza jest odpowiednia kontrola. Każdy pacjent chorujący na cukrzycę (obu typów) powinien co najmniej raz w roku odwiedzić okulistę w celu oceny stanu narządu wzroku. Podczas tej wizyty najważniejszym badaniem jest ocena siatkówki, koniecznie po rozszerzeniu źrenicy specjalnymi kroplami. Pozwala to bardzo dokładnie ocenić stanu naszej siatkówki pod kątem ewentualnych zmian cukrzycowych.

Początkowe stadia retinopatii cukrzycowej (tak nazywamy uszkodzenie siatkówki w przebiegu cukrzycy) podlegają kontroli, czasami co kilka miesięcy lub tygodni. W bardziej zaawansowanych stadiach pacjent kierowany jest do specjalnej pracowni, gdzie dzięki laserowi okulistycznemu niszczy się nieprawidłowe naczynia o których mówiliśmy. Czasami laseroterapie wspomagamy specjalnymi zastrzykami podawanymi do wnętrza oka. W bardzo ciężkich przypadkach wykonuje się zabiegi operacyjne tzw. witrektomie.

Jak widać regularna kontrola okulistyczna jest dla diabetyków bardzo ważna, dlatego raz w roku zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie otrzymacie Państwo kompleksowe badanie okulistyczne, w tym badanie dna oka.

Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl

3 Odpowiedzi na “Wpływ cukrzycy na wzrok”

  1. John Doe says: 28 maja 2018 o 09:59

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Laudantium eius, sunt porro corporis maiores ea, voluptatibus omnis maxime

  2. Leona Spencer says: 28 maja 2018 o 10:02

    Sed maximus imperdiet ipsum, id scelerisque nisi tincidunt vitae. In lobortis neque nec dolor vehicula, eget vulputate ligula lobortis.

    1. John Doe says: 28 maja 2018 o 10:04

      Vivamus gravida felis et nibh tristique viverra. Sed vel tortor id ex accumsan lacinia. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

Comments are closed.