• Ul. Waryńskiego 6, Radom

Ultrasonografia oczu USG Radom

usg radom

Ultrasonografia (popularne USG) to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych, wykorzystywanych we współczesnej medycynie. Wykorzystywane w ochronie zdrowia jest od lat 50-tych XX wieku, choć pierwotnie stworzone do oceny stanu metalowych elementów urządzeń i konstrukcji.

Badanie USG ma również niebagatelne znaczenie w okulistyce, znacznie ułatwiając diagnostykę wielu chorób i stanów oka.

Czym jest USG?

Ultrasonografia opiera się na zjawisku odbicia fali dźwiękowej (o częstości od kilku do kilkudziesięciu milionów cykli na sekundę czyli MHz), która jest przez aparat wytwarzana, następnie odbierana i przetwarzana na sygnał elektryczny dzięki czemu ostatecznie widzimy na ekranie obraz badanej struktury. W okulistyce wykorzystywany jest obraz w tzw. prezencji A – wykorzystywany głównie do kalkulacji soczewek wewnątrzgałkowych oraz prezencji B, czyli dwuwymiarowy przekrój przez oko i oczodół.

Badanie USG oka w Radomiu przeprowadza lekarz okulista, jest całkowicie bezbolesne, wykonywane najczęściej przez powiekę. Dodatkowo fale o częstotliwości wykorzystywanych w badaniu, przy odpowiednim jego wykonywaniu uważa się za całkowicie bezpieczne.

Zastosowanie ultrasonografii

W przypadku wielu chorób oczu ultrasonografia oka w Radomiu jest bardzo istotnym lub wręcz kluczowym elementem badania. Ultrasonografia jest niezastąpiona w przypadkach braku przezierności jakiegoś elementu gałki ocznej (np. rogówki, soczewki lub ciała szklistego), gdyż na ocenę tego co znajduje się za „przeszkodą”, co nie jest możliwe w badaniu światłem w lampie szczelinowej. Takimi chorobami są np. blizny rogówki, bardzo gęsta zaćma lub wylew krwi do ciała szklistego.

Kolejna bardzo duża grupa zaburzeń są choroby ciała szklistego oraz nieprawidłowości na styku ciała szklistego i siatkówki. Wynika to z faktu, iż ciało szkliste jest przejrzyste, a więc promienie świetlne przenikają przez nie, w przeciwieństwie do dźwiękowych, które są przez szkliste odbijane. USG wykonujemy w przypadków wystąpienia „mętów” lub błysków przed okiem, gdy w badaniu dna oka wykryjemy nieprawidłowe zmętnienia ciała szklistego lub podejrzane zmian na siatkówce mogące sugerować, ze ciało szkliste „pociąga” ją. Niezwykle ważne jest wykonanie USG w przypadku krwawienia do ciała szklistego (np. w cukrzycy lub nadciśnieniu tętniczym) oraz gdy podejrzewamy stan zapalny wewnątrz gałki ocznej.

W przypadku cukrzycowej choroby oczu, zwłaszcza zaawansowanej USG pozwala na monitorowanie zmian siatkówkowych i często determinuje wskazania do leczenia operacyjnego (witrektomii).

Badanie USG pozwala na zróżnicowanie obrzęku tarczy nerwu wzrokowego (który to może być objawem poważnej choroby ośrodkowego układu nerwowego) od relatywnie niegroźnych tzw. druzów tarczy. Takie różnicowanie często konieczne jest u dzieci.

W przypadku poważnego urazu oka ultrasonografia daje nieocenioną pomoc w ocenie obecności ciała obcego wewnątrz oka.

Onkologia okulistyczna to kolejna dziedzina, która w dużej mierze opiera się na badaniu USG. Dzięki badaniu może nie tylko postawić diagnozę guza gałki ocznej (który w badaniu daje charakterystyczny obraz), ale również taka zmianę dokładnie zmierzyć, a następnie monitorować po leczeniu.

USG pozwala na ocenę ok. 2/3 przednich oczodołu, a w nim takich elementów jak np. mięśnie lub różnego rodzaju nieprawidłowe struktury jak guzy czy torbiele. Pozostała część tylna musi być badana przy użyciu rezonansu magnetycznego lub tomografii. Przy użyciu specjalne głowicy o wysokiej częstotliwości możemy obrazować przednią część oka, co wykorzystywane jest w diagnostyce np. jaskry.

Jak widać zastosowanie ultrasonografii w okulistyce jest bardzo szerokie, a jej wykorzystanie pozawala na postawienie jeszcze dokładniejszej diagnozy. Miło nam poinformować, ze w naszym gabinecie możemy już wykorzystać aparat USG oka Radom uznanej firmy Quantel Medical przy badaniu naszych Pacjentów. Pozwoli nam to na zapewnienie Państwu jeszcze lepszej opieki w zakresie zdrowia narządu wzroku.

Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl