• Ul. Waryńskiego 6, Radom
  • Zarezerwuj wizytę: 797 553 780

OCT oka Radom

  • Hospital Name stysiakokulista.pl
  • Doctor Łukasz Stysiak
  • Date 12 stycznia 2021
  • Location Lekarska 2a gab.12, Radom

Koherentną tomografię siatkówki (oct oka radom) wykorzystujemy w diagnostyce chorób plamki żółtej, czyli centralnego obszaru siatkówki, którym odbieramy większość doznań wzrokowych ze świata zewnętrznego. Choroby plamki często prowadzą do nieodwracalnej ślepoty, a ich wykrycie nierzadko możliwe jest we wczesnej fazie tylko w badaniu OCT, gdy nie ma jeszcze zmian w badaniu dna oka. OCT wykorzystywane jest również w diagnostyce jaskry, czyli choroby przebiegającej z uszkodzeniem włókien nerwowych najczęściej w wyniku podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej (choć uszkodzenie jaskrowe może pojawić również przy normalnym ciśnieniu).

Badanie OCT oka sprawdza gęstość włókien nerwowych w obrębie tarczy nerwu wzrokowego i porównuje z normą określoną dla wieku pacjenta. Dodatkowo nowoczesne aparaty znaczenie poszerzyły możliwości diagnostyczne jaskry o badanie kompleksu komórek zwojowych (tzw. GCC), czyli komórek siatkówki których uszkodzenia bywa pierwszym objawem jaskry, ocenę kata przesączania, struktury której zaburzenia mogą powodować pewne rodzaje jaskry oraz pomiar grubości rogówki (tzw. pachymetrię), która może zawyżać lub zanurzać wynik pomiaru ciśnienia w oku.

Ponadto znajduje zastosowanie również w zaburzeniach na styku siatkówki i ciała szklistego, takich jak otwory w plamce i błony nasiatkówkowe.

Kolejny obszar to badania kontrolne w przypadku monitorowania cukrzycy. Badanie OCT jest nieocenionym uzupełnieniem badania dna oka w lampie szczelinowej zwłaszcza w przypadku wykrycia zmian cukrzycowych, choć wielu światowych ekspertów w zakresie chorób siatkówki zaleca okresowe wykonywanie OCT plamki żółtej u wszystkich diabetyków podczas kontroli okulistycznej.

Opis badania

OCT czyli optyczna koherentna tomografia jest metodą bezinwazyjnej diagnostyki wielu struktur oka. Wprowadzona kilkanaście lat temu (przy niemałym udziale polskich fizyków z  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) do praktyki klinicznej uznawana jest za jeden z przełomowych momentów w historii okulistyki.

OCT oka pozwala na szybkie uzyskanie tomograficznych przekrojów tkanek oka (podobnie jak w badaniu tomografii komputerowej, z tym że zamiast promieniowania rentgenowskiego używane są promienie świetlne) dzięki czemu możemy wykryć czy istnieje jakaś patologia.

Korzyści

W naszym gabinecie dysponujemy aparatem SOCT amerykańskiej firmy Optovue, światowego lidera w tej dziedzinie. Badanie OCT jako badanie tomograficzne powinno być zinterpretowane i opisane przez lekarza, posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Wykonujący badania lek. Łukasz Stysiak posiada wieloletnie doświadczenie w interpretacji badań OCT  oka w Radomiu zdobywane podczas pracy w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, w tym przy programie leczenia AMD i poradni jaskrowej. Poszukujesz OCT oka Radom? Dobrze trafiłeś.

  • Bezinwazyjność, badanie nie wymaga kontaktu z powierzchnia oka
  • Bezpieczeństwo, nie jest wykorzystywany żaden rodzaj promieniowania jonizującego (np. rentgenowskiego)
  • Szybkość, w zależności od badanej struktury badanie obu oczu trwa od kilkudziesięciu sekund do 2-3 minut
  • Brak konieczności podawania kropli rozszerzających źrenice, w większości przypadków badanie bezproblemowo wykonuje się przez wąską źrenicę
  • Natychmiastowy wynik, zaraz po badaniu może ono być zinterpretowane przez lekarza

Dlaczego powinieneś wybrać nasz gabinet?

Decydując się na wykonanie badania OCT oka Radom już na wizycie zaoszczędzisz aż 50 zł, ponieważ tyle mniej zapłacisz za badanie wykonując je razem z wizytą. Doktor Łukasz Stysiak specjalizuje się w tomografii dna oka, dlatego masz pewność, że badanie będzie wykonane z największą starannością.