• Ul. Waryńskiego 6, Radom
  • Zarezerwuj wizytę: 797 553 780

Leczenie diabetyków radom

  • Hospital Name stysiakokulista.pl
  • Doctor Łukasz Stysiak
  • Date 12 stycznia 2021
  • Location Lekarska 2a gab.12

Dwa elementy maja decydujący wpływ na ryzyko uszkodzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy. Pierwszy z nich to czas trwania cukrzycy – wśród pacjentów chorujących od 30 lat, aż 90 procent ma zmiany cukrzycowe, czyli na 10 chorych tylko jeden będzie miał prawidłową siatkówkę. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, gdyż początek choroby występuje u nich w bardzo młodym wieku. Drugim ważnym czynnikiem jest utrzymywanie jak najlepszych wartości cukru (czyli glikemii) we krwi.

Cukrzyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych, nazywana bywa nawet „plagą XXI wieku”. Dotyka zarówno ludzi młodych – wówczas mamy do czynienia z cukrzycą typu pierwszego jak również ludzi starszych – chorujących na cukrzycę typu drugiego. Mimo, iż mechanizm powstawanie obu tych typów jest nieco inny, to ich wspólna cechą jest uszkadzanie bardzo wielu układów w naszym organizmie, w tym między innymi w narządzie wzroku. Dalszego cukrzyca jest tak groźna dla naszych oczu?

W przebiegu cukrzycy dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, w tym bardzo cienkich tętniczek, które dostarczają krew do siatkówki oka. Siatkówka jest to cieniutka błonka wyścielająca oko od środka i działająca niczym klisza fotograficzna – odbiera obraz wpadający do oka, przetwarza i przekazuje dalej do mózgu. Gdy naczynia nie są w stanie dostarczyć tlenu do siatkówki, jej komórki zaczynają się „dusić” i przestają prawidłowo funkcjonować – zaczynamy gorzej widzieć.

Na domiar złego oko próbuje poprawić swoja sytuację poprzez wytworzenie nowych naczyń, które niestety maja nieprawidłową budowę i zamiast poprawić tylko pogarszają sytuację. Z biegiem czasu owe nieprawidłowe naczynia rozrastają się coraz bardziej, aż w końcu dochodzi do całkowitego zniszczenia siatkówki i w konsekwencji ślepoty.

Jak zapobiegać?

Najważniejsza jest odpowiednia kontrola. Każdy pacjent chorujący na cukrzycę (obu typów) powinien co najmniej raz w roku odwiedzić okulistę w celu oceny stanu narządu wzroku. Podczas tej wizyty najważniejszym badaniem jest ocena siatkówki, koniecznie po rozszerzeniu źrenicy specjalnymi kroplami. Pozwala to bardzo dokładnie ocenić stanu naszej siatkówki pod kątem ewentualnych zmian cukrzycowych.

Początkowe stadia retinopatii cukrzycowej (tak nazywamy uszkodzenie siatkówki w przebiegu cukrzycy) podlegają kontroli, czasami co kilka miesięcy lub tygodni. W bardziej zaawansowanych stadiach pacjent kierowany jest do specjalnej pracowni, gdzie dzięki laserowi okulistycznemu niszczy się nieprawidłowe naczynia o których mówiliśmy. Czasami laseroterapie wspomagamy specjalnymi zastrzykami podawanymi do wnętrza oka. W bardzo ciężkich przypadkach wykonuje się zabiegi operacyjne tzw. witrektomie.

Zapraszamy na wizytę

Jak widać regularna kontrola okulistyczna jest dla diabetyków bardzo ważna, dlatego raz w roku zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie otrzymacie Państwo kompleksowe badanie okulistyczne, w tym badanie dna oka.