• Ul. Waryńskiego 6, Radom

Jak to jest z wadami wzroku?

gabinet okulista radom

Jaka jest różnica między dalekowidzem a krótkowidzem. Dlaczego niektórzy wyrastają z okularów. Co to jest astygmatyzm. Dlaczego w pewnym wieku potrzebujemy okularów do czytania. Postaram się odpowiedzieć na część tych pytań.

Nasze oko możemy porównać do aparatu fotograficznego (albo odwrotnie bo oko powstało dużo wcześniej niż pierwszy aparat fotograficzny). Rogówka, czyli przezierna część przednia powierzchni oka oraz znajdująca się za nią wewnątrz oka soczewka są odpowiednikiem obiektywu. Siatkówka natomiast, która wyściela oko od środka to klisza, lub w obecnych czasach raczej matryca cyfrowa. Podobnie jak w aparacie obraz ogniskowany jest przez soczewkę i rogówkę (czyli obiektyw) na siatkówce – matrycy. Kluczem do dobrego, ostrego widzenia jest zatem, aby obraz zogniskowany został dokładnie na siatkówce.

Plusy i minusy

W dwóch najczęstszych, tzw. osiowych wadach wzroku czyli krótkowzroczności i nadwzroczności obraz powstaje odpowiednio przed oraz za siatkówką. Powoduje to, iż w takich oczach wyraźne widzenie bez odpowiednich szkieł, które zmieniają ogniskową oka nie jest możliwe. Jesli jesteśmy krótkowidzem stosujemy szkła rozpraszające czyli popularne „minusy”, osoba nadwzroczna zastosuje natomiast szkła skupiające – „plusy”.

Należy powiedzieć w tym miejscu, o pewnym istotnym fakcie – nasze oko posiada „obiektyw zmiennoogniskowy” – znaczy to że dzięki działaniu mięśnia – nazywanego rzęskowym może ono zmieniać ogniskową. Pozwala to nam na widzenie z różnych odległości – i z daleka i z bliska. Dzięki temu oko jest w stanie również zniwelować część nadwzroczności, dlatego może być tak, że nawet mając ją stwierdzoną nie będziemy musieli używać okularów.

Niestety z wiekiem działanie tego mięśnia (zwane akomodacją) słabnie i w ostateczności zanika, a zatem do czytania będą potrzebne nam okulary, a nadwzroczność zacznie dawać o sobie znać. Proces ten zaczyna się około 40 – 45 roku życia. Często Pacjenci mówią, że „zaczyna brakować ręki”.

Astygmatyzm

Idealna powierzchnia rogówki powinna być w kształcie ściętego fragmentu kuli, w astygmatyzmie ma ona podobny do wierzchołka jajka ugotowanego na miękko który ścinamy. Powoduje to że część obrazu jest przesunięta w stosunku do pozostałej części (np. część ogniskuje się przed, a część za siatkówką). Astygmatyzm korygujemy za pomocą szkieł cylidryczncych – tzw. cylindrów, choć zdarza się że pomimo występowania tej wady ich zastosowanie nie jest konieczne do osiągnięcia ostrego, komfortowego widzenia.

Mama nadzieję że ten krótki tekst pomoże przynajmniej częściowo zrozumieć Państwu naturę wad wzroku. Natomiast na badanie, dobór szkieł i jeśli ktoś jest ciekaw więcej informacji zapraszam do naszego gabinetu.

Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl

3 Odpowiedzi na “Jak to jest z wadami wzroku?”

  1. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Laudantium eius, sunt porro corporis maiores ea, voluptatibus omnis maxime

    1. Leona Spencer says: 29 maja 2018 o 10:46

      Sed maximus imperdiet ipsum, id scelerisque nisi tincidunt vitae. In lobortis neque nec dolor vehicula, eget vulputate ligula lobortis.

  2. John Doe says: 29 maja 2018 o 10:47

    Vivamus gravida felis et nibh tristique viverra. Sed vel tortor id ex accumsan lacinia. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

Comments are closed.