• Ul. Waryńskiego 6, Radom

Nowa metoda leczenia krótkowzroczności u dzieci i młodzieży

Pogorszenie wzroku u swojego dziecka w czasie pandemii zauważyła blisko 1/3 rodziców (29% badanych). Również porównując czas spędzany przez dzieci przed ekranami urządzeń elektronicznych przed i w trakcie pandemii, widać wyraźne zwiększenie się udziału grup, które bardzo intensywnie korzystają z ekranów: co trzecie dziecko (34%) przebywa przed ekranem obecnie 5 i więcej godzin, gdzie przed pandemią wskaźnik ten wynosił 11%. Efekty? Postępująca krótkowzroczność. Jeśli dziecko w wieku 7 lat ma wadę wzroku -2, to bez wdrożonego leczenia w wieku 21 lat może mieć wadę wzroku -6 dioptrii lub więcej. Wysoka i bardzo wysoka krótkowzroczność zwiększa ryzyko chorób narządu wzroku prowadzących do trwałej ślepoty, takich jak odwarstwienie siatkówki i zwyrodnienie żółtej plamki, często trzykrotnie, czterokrotnie, a w niektórych chorobach nawet czterdziestokrotnie.

Jak zatrzymać krótkowzroczność?

Pod koniec 2021 roku do Polski zostały wprowadzone szkła do okularów MiYOSMART, to nieinwazyjna metoda opracowana specjalnie do korekcji i spowolnienia krótkowzroczności u dzieci. Wyniki 2-letniego badania klinicznego wskazują na spowolnienie progresji krótkowzroczności średnio o 60%, w porównaniu do dzieci, które nosiły standardowe soczewki jednoogniskowe. Dodatkowo krótkowzroczność została całkowicie zahamowana u 21,5% dzieci noszących soczewki MiYOSMART (w badaniu udział wzięło 160 dzieci w wieku od 8 do 13 lat). Jest to najwyższy wskaźnik skuteczności spośród wszystkich dostępnych na rynku polskim metod leczenia krótkowzroczności. W 2018 roku soczewka MiYOSMART otrzymała nagrodę Gold Prize, Grand Award i Special Gold Award na Międzynarodowych Targach Wynalazków w Genewie w Szwajcarii. W 2020 roku została nagrodzona SILMO d’Or w kategorii „Widzenie podczas targów”  Silmo Paris Optical Fair.

W regionie radomskim jako pierwsi uzyskaliśmy certyfikat upoważniający do leczenia soczewkami MiYOSMART zarówno jako gabinet okulistyczny, jak i salon optyczny.

Leczenie soczewkami D.I.M.S

Proces leczenia rozpoczyna się w gabinecie okulistycznym, ponieważ tylko okuliści mogą kwalifikować do tej metody leczenia. Jeżeli po przeprowadzonych badaniach dziecko zakwalifikuje się, po zakończeniu wizyty możliwe jest dobranie opraw i wyrobienie okularów z soczewkami w technologii D.I.M.S. Pacjent otrzymuje kartę terapeutyczną i jest wyznaczany terminarz wizyt kontrolnych. Pierwsza wizyta jest po dwóch tygodniach, a następne co pół roku. Długość leczenia jest zależna indywidualnie od każdego pacjenta, jednak soczewki D.I.M.S powinny być stosowane do momentu uzyskania istotnego zmniejszenia i w niektórych przypadkach zatrzymania progresji krótkowzroczności. Szkła w kontekście komfortu użytkowania, niczym nie różnią się od zwykłych szkieł jednoogniskowych. Nie mają żadnych stuków ubocznych. Wykonane są z bezpiecznego materiału, odpornego na uderzenia i uszkodzenia. przypadku wielu chorób oczu ultrasonografia oka w Radomiu jest bardzo istotnym lub wręcz kluczowym elementem badania. Ultrasonografia jest niezastąpiona w przypadkach braku przezierności jakiegoś elementu gałki ocznej (np. rogówki, soczewki lub ciała szklistego), gdyż na ocenę tego co znajduje się za „przeszkodą”, co nie jest możliwe w badaniu światłem w lampie szczelinowej. Takimi chorobami są np. blizny rogówki, bardzo gęsta zaćma lub wylew krwi do ciała szklistego.

Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl Łukasz Stysiak - ZnanyLekarz.pl